Testovali jsme piva na brněnských slavnostech. Vyhrál Rampušák!

O předminulém víkendu se na náměstí Svobody v Brně konaly pivní slavnosti. S kamarády jsme vyrazili je navštívit a při té příležitosti ohodnotili každý degustovaný vzorek. (Více o tom, jak to na slavnostech vypadalo, se můžete dočíst např. v článku na Alkoholia.cz.)

Z více než 50 druhů piv, které stánky zúčastněných pivovarů nabízely, jsme ochutnali 15 vzorků a každý z nich jsme ohodnotili na desetibodové stupnici. Čím lepší pivo, tím více bodů. Byli jsme celkem tři, takže zcela objektivní toto hodnocení není, nicméně i tak věřím, že bude zajímavé zjistit, jak si které pivo stálo. Až na jeden nebo dva vzorky jsme se ± 1 bod jednoznačně shodli. Těmi výjimkami byl Krakonoš, kterému jeden z nás dal podstatně nižší počet bodů než zbytek hodnotících a dále polotmavý Démon, kterému další z nás dal o dva body méně, než zbylí dva; to ovšem z toho důvodu, že polotmavá piva tolik nemusí.

Žebříček vyhrál celkem jednoznačně Rampušák z Dobrušky. Největším zklamáním byl medový ležák Opat, který nechutnal medově, ale spíše „hořko-kysele“, pokud se to tak dá popsat. Rád bych věřil, že jsme měli jen nějaký nešťastný vzorek. Ale už dost povídání, pojďme se podívat jak to dopadlo. V posledním sloupci je bodový průměr všech hodnotících.

1. Rampušák 12° kvasnicové 8,0 b.
2. Démon 13° polotmavé 7,3 b.
3. Kácov 12° kvasnicové 7,0 b.
Krombacher 11° Pils 7,0 b.
Opat 10° tmavý třešňový 7,0 b.
4. Strakonický Dudák 12° 6,3 b.
Litovel 11° Moravan 6,3 b.
5. Jihlavský Grand 18° 5,3 b.
6. Paulaner 13° (asi) 5,0 b.
7. Krakonoš 12° 4,7 b.
Rebel 12° 4,7 b.
8. Holba 12° 4,3 b.
9. Santon 13° kvasnicové 4,0 b.
10. Krušovice Malvaz 13° polotmavé 3,3 b.
11. Opat 12° medový 2 b.

Hodnocení berte určitě s rezervou. Podle jednoho ochutnání nelze dostatečně zhodnotit kvalitu piva, navíc ne vždy jsme si byli zcela jisti tím, kolik bodů pivu udělit.

slavnosti piva v Brně se jinak povedly, a pokud bude příští rok další ročník, určitě tam aspoň na chvíli zajděte. Ochutnat některá z představovaných piv se vám totiž podaří jen zřídkakdy a zřídkakde.