Cider si můžete vyrobit i doma. Jak na to?

Komerční sdělení.

Ačkoliv není ani zdaleka tak populární jako pivo, je jako stvořený k letnímu osvěžení. Cider si pevnou základnu příznivců buduje i u nás a stále častěji ho vyrábí také minipivovary. Výhodou tohoto nápoje na bázi zkvašeného jablečného moštu je fakt, že není tak silný jako víno – nepříjemná kocovina se proto obvykle nekoná.

Zatímco výroba piva je většině milovníků vlastnoručně připravovaných alkoholických nápojů důvěrně známá, výroba cideru tolik rozšířená není a příliš se o ní neví. Přitom jde o poměrně snadný proces, který zvládnete i bez předchozích zkušeností. Bez čeho se však určitě neobejdete, jsou jablka – čím lépe odrůd nashromáždíte, tím lépe.

Jablečný cider

První fáze se nese v duchu odšťavňování. V případě menšího objemu to zvládnete i s běžným odšťavňovačem, případně se chopte lisu. Výsledkem vašeho snažení bude mošt, do kterého nemusíte nic přidávat. O vše se postarají kvasinky v jablkách.

Zatímco v případě výroby piva se neobejdete bez pivovarské varny a dalších komponentů, mošt nalijete do nádoby (pozor, musí být čistá) s kvasnou zátkou – díky ní bude při kvašení odcházet CO2 a do cideru se nedostane kyslík ze vzduchu. Nádobu následně umístíte do prostředí s teplotou vzduchu kolem 10 °C, a to na dobu dvou až tří měsíců. Majitelé sklípků mají vyhráno.

Výroba cideru skutečně není žádná „věda“, ovšem mějte na paměti, že musíte udržovat velmi čisté prostředí. Čistá musí být nejen nádoba, ale také hadice, kterou použijete na přepuštění nápoje. Do moku v žádném případě nesahejte rukama – dostaly by se do něj bakterie.

Jablečný cider

Odborníci varují, že cider může pokazit průběžné koštování. Když se do kvasné nádoby dostane vzduch, většinou se zkazí. A pamatujte na expirační dobu – cider vyrobený na přelomu září a října by měl být do konce února zkonzumován.

Štítky: